Automatické převodovky

Výměna oleje v automatické převodovce je důležitým prvkem údržby vozidla, který pomáhá prodloužit životnost převodovky a zajišťuje správnou funkci tohoto klíčového systému. Proces výměny oleje v automatické převodovce se liší v závislosti na typu vozidla a modelu. Provádím výměny náplně automatické převodovky za pomocí plničky která je schopna vyměnit všechen olej a zároveň ji propláchnout.

Určitě jste se setkali s odpovědí ve značkovém servise na otázku, kdy měnit olej v převodovce, že je tam doživotní náplň a bohužel nic jiného vám odpovědět nemůžou. Výrobce automobilu hlavně těch novějších vozidel to takhle nastavil. Bohužel to není úplně dobře (pro převodovku). Vyměnit olej v převodovce je dobré i když má doživotní náplň. Výměnný interval se doporučuje po ujetí cca 80 – 100 tisíc km.

Proč olej v automatické převodovce měnit?

Zcela stejně jako v samotném motoru, olej v automatické převodovce se časem a službou opotřebovává. Přepálený a zanešený olej může v převodovce způsobit problémy, kvůli kterým váš automat může při jízdě škytat, kopat a špatně řadit. Uživatelské manuály často tvrdí, že olej v převodovce má doživotní výdrž, ale ze zkušeností automechaniků se ví, že je olej dobré měnit pro zachování její správné činnosti.

Proč měnit olej plničkou?

Jednou z největších pověr je, že výměnu zvládne každý domácí kutil nebo automechanik u sebe v garáži. To je ovšem omyl. K výměně oleje potřebujete speciální automatickou plničku automatických převodovek, která nejen že olej do převodovky nalije, ale také propláchne celý okruh, takže budete mít jistotu, že je olej v převodovce skutečně čistý.

Uvedeme si příklad z praxe:

Převodovka DSG 6 rychlostní má náplň 7,2 litrů, ale běžnou výměnou vyměníte max 5 litrů . Takže 2,2 litrů starého oleje vám zůstane v převodovce.

Výměna oleje v automatické převodovce